Pasty do zębów

Na rynku znaleźć można wiele past do zębów różnych producentów. Wybielające, zwalczające paradontozę, usuwające bakterie – to tylko niektóre z gatunków past, które znajdziemy w drogerii lub nawet supermarkecie. Można je jednak podzielić na dwie główne grupy: pasty do zębów z fluorem i bez fluoru. Na czym polega ta różnica i dlaczego wiele osób woli używać pasty do zębów bez fluoru?
pasta do zębów bez fluoru

Fluor to składnik wielu past do zębów. Jego zadaniem jest wzmocnienie zębów, uchronienie ich przed próchnicą i rzekome usunięcie dziur w zębach. Warto jednak wiedzieć, że fluor skuteczny jest jedynie do dwudziestego roku życia – po tym czasie nie jest już wstanie wzmocnić szkliwa i chronić zębów przed próchnicą. Ponadto może być on szkodliwy i prowadzić do fluorozy, czyli kruszenia się zębów i występowania na nich przebarwień. Past z fluorem nie powinny ponadto stosować osoby noszące aparat nazębny lub protezę zębową. Nadmiar fluoru może bowiem zniszczyć te urządzenia lub doprowadzić do ich uszkodzenia.

Pasta do zębów bez fluoru polecana jest jako bezpieczniejszy odpowiednik past z jego zawartością. Mogą je stosować dzieci, kobiety w ciąży i osoby w podeszłym wieku, noszące protezy zębowe. Sprawdzają się one równie dobrze, jak znane na rynku firmy popularnych marek. Zawarte w nich składniki naturalne oczyszczają zęby, wybielają szkliwo i działają antybakteryjnie podobnie jak pasty z fluorem. Ponadto w przypadku ich stosowania nie należy się obawiać, że mogą wystąpić jakiekolwiek skutki uboczne – wszystko jest w pełni naturalne, a więc nie ma co nam zaszkodzić. Wiele osób jednak narzeka, że odstawienie past z fluorem jest działaniem nieco na wyrost, a naturalne środki nie działają tak dobrze, przez co mogą prowadzić do próchnicy czy nie czyścić zębów tak samo dobrze. W rzeczywistości jednak ich działania są nieco zbliżone – istnieją naturalne pasty do zębów bez fluoru, które równie dobrze chronią przed próchnicą i działają nawet lepiej od swoich odpowiedników z zawartością fluoru. Warto więc zastanowić się, jakiej pasty chcemy używać.